Jak dbać o czystość pościeli jedwabnej

Jedwab jako tkanina niezwykle delikatna, powinna być traktowana również z największą delikatnością, szczególnie jeżeli chodzi o utrzymanie jej w czystości. Pościel jedwabna bezwzględnie nie powinna być prana w pralce. Chociaż współczesne automaty posiadają programy do czyszczenia tkanin podatnych na zniszczenie, wykorzystywanie ich w celu prania jedwabiu jest wysoce ryzykowne. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na pranie ręczne.

pościel jedwabna Silk.pl

To prawda, że upranie ręczne tak dużego kawałka jedwabiu jak poszwa na kołdrę to wyzwanie, ale warto je podjąć. Przede wszystkim pościel jedwabna powinna być czyszczona regularnie, by nie dopuścić do utrwalenia zabrudzeń. Szczególnie białe elementy pościeli wymagają uwagi, ponieważ z czasem mogą żółknąć. Jak się przygotować do prania pościeli bawełnianej i jak przeprowadzić ten proces?

Pościel jedwabna – zawsze czysta i pachnąca

Pierwszym krokiem jest przygotowanie dużej miski, w której swobodnie będzie można zmieścić cały materiał. Jeżeli woda jest twarda, należy ją zmiękczyć odrobiną boraksu. Do czyszczenia tkaniny jedwabnej w żadnym wypadku nie można używać tradycyjnych proszków czy wybielaczy. Najlepiej sprawdzą się płatki mydlane, takie jakich używa się do prania dziecięcych ubranek. Po włożeniu pościeli do chłodnej lub zaledwie ciepłej wody, należy ją namoczyć przez 2- 3 minuty. Po tym przystępujemy do prania. Trzeba pamiętać, że namoczona pościel jedwabna jest bardzo podatna na odkształcenia i rozciąganie.

Pranie jej polega więc wyłącznie na delikatnym poruszaniu w wodzie. Trzeba wobec tego zapomnieć o wszelkim tarciu czy innych agresywnych ruchach, ponieważ po takim zabiegu pościel po prostu będzie zniszczona. Materiał płucze się w drugiej misce z czystą wodą o podobnej temperaturze. Do płukania można dodać troszkę białego octu, który chroni biel, a także pomoże usunąć detergent. Po wypraniu pościel odsącza się z wody np. przy użyciu dużego ręcznika. Nie wolno jej wykręcać.

Jak suszyć i pracować pościel jedwabną?

prześcieradło jedwabne

Najbezpieczniejsze suszenie pościeli bawełnianej to na suszenie płasko w przewiewnym miejscu. Można mieć wtedy pewność, że tkanina się nie odkształci. Jeżeli chcemy ją wyprasować, to należy to uczynić żelazkiem tyko delikatnie ciepłym, nastawionym na program do jedwabiu i to wtedy, kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna. Najlepiej zacząć na samym brzegu, upewniając się, czy żelazko nie jest zbyt gorące. Podczas prasowania najlepiej spryskiwać materiał przegotowaną wodą.

http://silk.pl/posciel-jedwabna/

Tak zadbana pościel jedwabna na długo zachować swój piękny wygląd i właściwości przyjazne dla ciała.