Jak odróżnić naturalną poszewkę jedwabną od wszelkich podróbek?

Naturalny jedwab morwowy, a w zasadzie poszewki jedwabne wykonywane z włókien pozyskiwanych z kokonów jedwabników, to towar luksusowy i pożądany nie tylko ze względu na swoją delikatność i wysoki komfort spoczynku nocnego. Jedwab szczególnie kochają panie, ponieważ pozwala w czasie snu dbać o piękno i blask włosów oraz młodość skóry. Jak podczas wybierania poszewki jedwabnej nie popełnić błędu i nie kupić towaru będącego jedynie substytutem jedwabiu? Warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Dlaczego nie warto kupować podróbek jedwabiu?

Przede wszystkim nie będzie on spełniał swojej funkcji, chociaż wizualnie może wyglądać identycznie. Poszewki jedwabne nie mają przecież pełnić w sypialni jedynie roli dekoracyjnej, zaś są kupowane przez panie, pragnące móc cieszyć się co rano miękkimi, gładkimi i łatwymi do rozczesania włosami. Kolejna ich rola to pomoc w walce ze zmarszczkami. Niestety, podróbki jedwabiu nie są w stanie spełnić tych funkcji.

Ponadto podszewki jedwabne są stosowane bardzo często w pokojach dziecięcych lub sypialni osób cierpiących na alergię. Ciasno plecione włókno jedwabiu uniemożliwia kumulowanie się we wnętrzu tkaniny kurzu czy zarodników grzybów oraz innych patogenów. Dzięki temu w nocy możliwy jest swobodny oddech, a co za tym idzie zdrowe wysypianie się. To warunek odpowiedniego, pełnego energii funkcjonowania w dzień.

jedwabne poszewki
poszewki jedwabne

Między innymi kierując się właśnie tymi właściwościami poszewek jedwabnych, kupujący są w stanie zapłacić za nie wysoką cenę.

Czy to na pewno poszewki jedwabne?

Właśnie to cena powinna być pierwszym miernikiem autentyczności naturalnego materiału. Jeżeli poszewka jedwabna ma być rzeczywiście wykonana z włókien tworzonych przez żerujące na morwie czy dębie jedwabniki, będzie ona droga. Nie warto dawać się skusić na promocje cenowe. Trzeba sobie bowiem zdać sprawę z tego, że jedwab musi być drogi. Już sama jego produkcja jest kosztowna. Kiedy trafia do sprzedaży również cechuje się wysoką ceną. Poszewka o wymiarach 70 x 80 cm może kosztować klienta ponad 200 zł. Jeżeli tkanina jest tania, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie jest to jedwab.

Jeżeli kupujący miał już styczność z jedwabiem, to nie powinien mieć problemu z jego odróżnieniem od innych, podobnych materiałów. Przede wszystkim poszewki jedwabne lśnią opalizująco i nieco delikatniej niż sztuczny jedwab. Ponadto mają niepowtarzalną miękkość i delikatność. Wystarczy przeciągnąć ręką po materiale. Na poszukiwania prawdziwego, naturalnego jedwabiu najlepiej udać się z własną poszewką jedwabną. W ten sposób będzie można porównać wrażenia dotykowe oraz wizualne materiałów przed zakupem.

Skąd można mieć pewność, że zakupiona poszewka jest podróbką i nie została wykonana z prawdziwego jedwabiu? Oprócz tego, że nie będzie tak miła w dotyku jak naturalny materiał, nie będzie także równie higroskopijna. Można również zauważyć znacznie gorszy komfort termiczny. W lecie sztuczny jedwab będzie się nieprzyjemnie nagrzewał, zaś w zimie pozostawał chłodny. Rano po przebudzeniu można zaobserwować także plątanie się i puszenie włosów, które w czasie snu trą o tkaninę, która tylko udaje jedwab.

Przed zakupem warto więc upewnić się, czy faktycznie poszewki jedwabne pochodzą z wiarygodnego źródła i są wykonane z naturalnego materiału, a więc warte swojej wysokiej ceny.